Свет

Израелската армија најави „тактички паузи“

Хамас и Исламскиот џихад одбиваат да ја предадат власта за трајно примирје

Војската на Израел најави дневни „тактички паузи“ во своите операции во јужниот дел на Појасот Газа за да дозволи повеќе испораки на помош. Паузите „ќе се одржуваат од 8:00 до 19:00 часот секој ден до понатамошно известување долж патот што води од преминот Керем Шалом до патот Салах ал-Дин, а потоа понатаму на север“, израелските одбранбени сили (IDF) објавено на платформата X.

Целта на паузата е „да се зголеми количината на хуманитарна помош што влегува во Газа“, додаде ИД. Рутата се протега на југ од градот Рафах во јужниот дел на Газа, каде што израелската војска продолжува со меѓународните операции. Одлуката е донесена како дел од напорите за „зголемување на количината на хуманитарна помош што влегува во Појасот Газа“ по разговорите со ОН и други организации, соопшти армијата.

Тоа доаѓа во време кога, на дипломатскиот фронт, надежите за прекин на огнот се чини дека исчезнуваат поради контрадикторните барања на Израел и Хамас, кои оставаат мали шанси за реализација на планот што го објави американскиот претседател Џо Бајден на крајот од мај.

Според ОН, гладот ​​му се заканува на Појасот Газа, каде што 75 отсто од околу 2,4 милиони жители се раселени поради војната. Повеќе од 8.000 деца на возраст под пет години се лекувани од акутна неухранетост во Газа, покажуваат податоците на Светската здравствена организација (СЗО).

Израел го смета Рафа за последното упориште на палестинската милитантна група Хамас. Војната во Газа беше предизвикана од најтешкиот масакр во историјата на Израел, со повеќе од 1.200 мртви, извршен од терористи од Хамас и други екстремистички групи во Израел на 7 октомври минатата година.

Акциите на израелската армија беа критикувани на меѓународно ниво, особено операцијата во Рафах, каде што многу Палестинци побараа засолниште од војната. Според здравствените власти под контрола на Хамас, повеќе од 37.000 луѓе се убиени, а повеќе од 85.000 се повредени за време на израелската офанзива во Појасот Газа.

Бројките, кои вклучуваат војска и цивили, во моментов не можат да бидат независно проверени. Израелската армија вчера објави за смртта на осум војници во Појасот Газа, каде што повеќе од осум месеци беснее војната меѓу Израел и палестинското исламистичко движење Хамас.

На почеток