Свет

Шолц зборуваше за условите на Путин за мир во Украина – овој одговор нема да му се допадне на Кремљ

Лидерите на Г7 не разговараа за предлозите на рускиот претседател Владимир Путин за мир во Украина на самитот во Италија, бидејќи сите знаат дека овие предлози се несериозни, изјави денеска германскиот канцелар Олаф Шолц.

Во Италија, непосредно пред да замине за Швајцарија, каде што денеска почнува конференцијата за Украина, тој изјави дека предлозите на Путин биле само за да го одвлечат вниманието од конференцијата, пренесува Ројтерс.

„Сите знаат дека овој предлог не беше сериозен, но имаше врска со мировната конференција во Швајцарија“, изјави Шолц во интервју за телевизијата ЗДФ.

Путин вчера изјави дека, за да започнат мировните преговори, Украина мора да ги повлече своите трупи од целата територија на новите руски региони и да се откаже од намерата да се приклучи на НАТО.

Денеска во Швајцарија почнува дводневен мировен самит за Украина на кој ќе учествуваат 100 делегации од целиот свет, но не и од Русија.

На почеток