Свет

Голем украински напад на аеродром длабоко во Русија

Украина изврши голем напад на аеродром лоциран на околу 200 километри во внатрешноста на Русија, пишува The War Zone, која објави и сателитски снимки на кои се гледаат оштетени руски авиони.

Се тврди дека операцијата била извршена со масовен напад со беспилотно летало. Украинските одбранбени и разузнавачки единици употребија најмалку 70 беспилотни летала за да ја нападнат базата во четвртокот, изјави украинскиот генерал-полковник Кирило Буданов, шеф на Управата за одбранбено разузнавање.

Аеродромот, кој се наоѓа во Ростовската област, е дом на десетици ловци-бомбардери СУ-34. Иако се чини дека нападот предизвикал одредена штета, сè уште не е познато колку бил успешен.

Според сателитски снимки може да се заклучи дека се оштетени неколку авиони. Еден хангар беше главната украинска цел.

https://x.com/MarcinRogowsk14/status/1801696452571500869?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1801698458505535957%7Ctwgr%5Ed3b8864da0c75e8976e65449189770f2aaca344d%7Ctwcon%5Es2_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.index.hr%2Fvijesti%2Fclanak%2Ffoto-velik-ukrajinski-napad-na-aerodrom-duboko-u-rusiji%2F2573908.aspx

Руски извори го признаа нападот, но беа различни во нивните оценки.

Рускиот телеграмски канал Two Majors тврди дека ниту еден авион не бил оштетен. Рускиот телеграмски канал Kremlin Snuff Box тврди дека додека повеќето од беспилотните летала биле соборени пред да стигнат до нивната цел, некои успеале да се пробијат и дека шест пилоти биле убиени, а десет војници биле ранети.

Во меѓувреме, Буданов изјави за Воената зона дека проценката на штетите е во тек. „Чекаме информации дали некој авион е уништен или оштетен“, рече тој.

„Операцијата беше започната внатре во Украина“, рече Буданов, додавајќи дека најмалку 70, а можеби и повеќе украински дронови „Драгон“ и „Сплеш“ го погодиле аеродромот.

Оваа бројка се согласува со она што го објави рускиот канал „Ту мајорс“ во петокот. На тој канал се пожалија дека нападот ја покажал големата ранливост на руската противвоздушна одбрана во војната со дронови.

„И покрај неуспехот на непријателот да ги постигне целите да го уништи нашиот авион вечерва на аеродромот Морозовск во Ростовската област, способноста на вооружените сили на Украина да лансираат 70 беспилотни летала длабоко на нашата територија одеднаш, како и нивната способност да ја заобиколат противвоздушната одбрана. пред да се приближи до аеродромот, укажува дека непријателот има висок потенцијал за употреба на овој вид импровизирано оружје“, објави каналот.

https://x.com/Gerashchenko_en/status/1801643255630574063?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1801643255630574063%7Ctwgr%5Ed3b8864da0c75e8976e65449189770f2aaca344d%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.index.hr%2Fvijesti%2Fclanak%2Ffoto-velik-ukrajinski-napad-na-aerodrom-duboko-u-rusiji%2F2573908.aspx

На почеток