Свет

Одбраната на Украина е на колена, Путин ја користи тактиката на генералот Армагедон: Суровите напади ја откриваат вистинската цел на Русија

Поранешен шведски премиер: Путин сонува за царство, сака да ги проголта Украина и Белорусија

Неодамнешните руски напади врз украинскиот град Харков покажаа дека војската на Владимир Путин повторно ја користи тактиката на Сергеј Суровикин, познат како „генерал Армагедон“. Додека командуваше со руската армија во Украина, Суровикин остави цели градови без струја за да ја ослабне одбраната на Киев, но и да ги замори армијата и граѓаните на Украина. Сега, Путин го прави истото, само без Суровикин.

Русија неодамна изврши повеќекратни напади врз цивилната инфраструктура во украинскиот град Харков и регионот Харков, оставајќи повеќе од 200.000 корисници без струја, соопштија украинските власти.

Во градот се случија серија експлозии, откако руските сили го нападнаа Харков со ракетни системи С-300.

Според началникот на воениот округ Харков, Олег Синехубов, руските сили извршиле најмалку 10 напади врз виталната инфраструктура на градот Харков и регионот, а забележани се и прекини во електричната енергија.

„Рускиот напад врз источноукраинскиот регион Харков го прекина поврзувањето со електрична енергија на повеќе од 200.000 потрошувачи“, изјави на Телеграм Алексеј Кулеба, заменик началник на кабинетот на украинскиот претседател.

Во еден од жестоките серии напади Русија целосно ја уништи термоцентралата Трипилска во Киевската област, објави шефот на надзорниот одбор „Центренерго“ Андриј Хота.

Тој додаде дека сите вработени го преживеале гранатирањето, а подоцна бил локализиран пожарот од големи размери во електраната.

Термоелектраната Триплиска е најголема во регионот на Киев, а компанијата „Центренерго“ е најголемиот снабдувач со електрична енергија во регионите Киев, Черкаси и Житомир. Сето ова сугерира дека Русија повторно ја користи тактиката на Сергеј Суровикин, кој е познат како „генерал Армагедон“ и „касап на Сирија“.

Поранешниот командант на руските сили во Украина, Сергеј Суровикин, го доби прекарот „министер за енергетика“. Последната „титула“ ја доби по многуте напади на бројни украински градови, по што нивните жители останаа во целосен мрак. Како што кажува неговото презиме, суровиот командант уште еднаш докажа дека не бега од ништо и дека уништувањето на животите на обичните луѓе му е приоритет број еден.

Додека тој командуваше со руската армија во Украина, жителите на таа земја секојдневно се бореа против студот и темнината, плашејќи се дека ситуацијата може дополнително да се влоши.

Причини за страв и онака има, бидејќи во еден момент 40 проценти од енергетската структура на Украина беше оштетена или целосно уништена – сето тоа поради тактиката на Суровикин, која вклучува таргетирање на термоцентралите и инфраструктурните објекти, со цел да се исцрпи противникот.

Под негова команда, ситуацијата беше критична во главниот град на Украина, каде градските власти одлучија да распоредат повеќе од 1.000 греалки во 2022 година. Покрај тоа, постоеше загриженост дека новите напади целосно ќе го отсечат градот од останатиот дел од областа, што се закануваше да доведе до страшна ситуација со храната. Поради оваа причина, локалните власти стравуваа дека постои можност Киев целосно да остане без струја, поради што беше планирана евакуација на жителите.

Патем, сите луѓе кои добро го познаваат ликот на Сергеј Суровикин и работат, неговите одлуки воопшто не се изненадувачки.

Имено, тој имаше голем успех за време на граѓанската војна во Сирија, каде Русија интервенираше и практично го спаси режимот на Башар ал Асад. Суровикин е архитект на стратегијата за „неконвенционално војување“.

Неодамнешната ескалација на нападите врз Харков доведе до тоа воени извори во Киев да сугерираат дека Русија планира да го претвори градот во „сива зона“ – непогодна за живеење за цивили.

„Нема да можат да го заземат Харков, но да го уништат – можеби“, рече Денис Јарославски, локален бизнисмен кој стана командант на украинска единица во Харков.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го искористи своето обраќање до Западот за да ги повика сојузниците на Украина да обезбедат противвоздушна одбрана и дополнителна поддршка бидејќи Харков е постојано под напад со беспилотни летала и ракети.

На почеток