Свет

Потресни зборови на мајка чија ќерка се удави кај Шабац: Се гледаа само рацете, повика помош, помош

Почина бремена жена во Србија, семејство слета во кањон длабок 100 метри

„Наместо да ја спремам за матура, јас ја подготвувам ќерка ми за погреб“, се потресните зборови на мајка чија ќерка М.Ј. (15) која се удавила кај Шабац додека била на плажа со нејзината тетка.

-Таа влезе во водата и само исчезна, немаше никој да и помогне. Кога тетката се приближи, таа можеше да ги види само рацете од водата. Викала „Помош, помош!“, по што исчезнала, изјавила мајката за Блиц. Се се случи во секунда, додава тој.

Нејзината ќерка имала многу соништа и желби.

-Таа рече дека кога ќе порасне уште малку, ќе заврши училиште и ќе се омажи, но не чекаше ништо. Не ни е добро, не можеме да прифатиме дека ја нема – вели мајката на малолетното девојче.

Давењето се случило во месноста Адамовача, како што мештаните ја нарекуваат оваа делница од реката Дрина, во Прњавор.

Несреќната девојка, како што дознаваат медиумите, живеела во близина, а кобниот ден тетка и ја однела на капење на Дрина на топол ден.

Според мештаните, овој дел од реката е полн со вртлози настанати од експлоатација на чакал, а речиси и да нема лето кое не носи некоја жртва.

На почеток