Свет

Украина ја нападна Русија со 12 беспилотни летала, кои одговорија со напад на Киев и неговата околина

Рускиот систем за противвоздушна одбрана уништи 12 украински беспилотни летала кои ја гаѓаа руската област Брјанск, изјави вчера гувернерот на тој регион, кој граничи со Украина.

Според досегашните податоци, во нападот нема жртви или материјална штета, изјави Александар Богомаз, гувернер на областа Брјанск на апликацијата за пораки Телеграм.

Русија одговори со изведување воздушен напад врз Киев и неговите околни области, принудувајќи ги системите за противвоздушна одбрана да ги одбијат нападите, соопштија градоначалникот на украинската престолнина и администрацијата на пошироката област Киев на апликацијата за пораки Телеграм.

Очевидци на Ројтерс објавија дека слушнале неколку експлозии во и околу Киев, кои звучеле како системи за противвоздушна одбрана да погодуваат воздушно оружје.

На почеток