Свет

(Видео) Терористички напади во Русија: Улични тепачки, нападнати цркви, убиени 15 полицајци

Русија изврши масовен напад со беспилотни летала врз Украина

Најмалку 15 полицајци беа убиени вчера во серија напади во јужната руска провинција Дагестан, а убиени се и пет напаѓачи, пренесе Ројтерс, повикувајќи се на руските агенции. Вооружени напаѓачи отворија оган врз синагога и две православни цркви во Дербент, како и врз полициски контролен пункт во Махачкала.

МВР соопшти дека во нападот бил убиен и православен свештеник, а биле запалени синагогата и православната црква. Агенциите јавуваат дека улични борби избиле во Махачкала, административниот центар на Дагестан. Националниот комитет за борба против тероризмот, од друга страна, соопшти дека се убиени пет напаѓачи.

Локалните агенции јавуваат дека има и цивилни жртви. Дагестан е руска провинција претежно населена со муслимани на Каспиското Езеро. Соопштено е дека е отворена истрага за „терористички акти“, без дополнителни детали.

Дирекцијата на Истражниот комитет на Русија за Република Дагестан објави дека покренала истрага за тероризам за нападите според Кривичниот законик на Руската Федерација. „Се утврдуваат сите околности на настанот и лицата кои учествувале во терористичките напади, а за нивните постапки ќе биде дадена правна оценка“, се наведува во соопштението.

„Вечерва во Дербент и Махачкала непознати напаѓачи се обидоа да го дестабилизираат општеството“, изјави лидерот на Дагестан Сергеј Меликов. Убиени се и православен свештеник и чувар на црквата. Претседателот на Дагестанската јавна комисија Шамил Кадулев изјави дека отец Николај е убиен: „Му го пресекоа грлото. Имаше 66 години и беше многу болен“, рече Кадулев.

Досега ниту една организација не ја презеде одговорноста за нападите, кои се случија три месеци откако огранок на ИСИС ја презеде одговорноста за нападот во градското собрание на Крокус во Москва, во кој загинаа повеќе од 140 луѓе. Руските власти соопштија дека вооружените лица во Дагестан биле „поддржувачи на меѓународна терористичка организација“.

Дагестан е претежно муслимански регион со мало христијанско и уште помало еврејско малцинство. Руските безбедносни сили се бореа во регионот во 2000-тите против исламистичкиот бунт што се прошири од соседна Чеченија, иако нападите станаа поретки во последниве години.

На почеток