Свет

Асанж ослободен од британски затвор по 5 години: Се согласи да се изјасни за виновен во замена за слобода

Викиликс соопшти дека неговиот основач Џулијан Асанж го напуштил британскиот затвор и полетал од Обединетото Кралство, откако американските обвинители рекоа дека треба да се изјасни за виновен оваа недела за кршење на американските закони за шпионажа, во договор што може да му овозможи да се врати дома во Австралија.

Американските обвинители во судските документи рекоа дека Асанж се согласил да се изјасни за виновен по едно обвинение за заговор за добивање и откривање доверливи документи за национална одбрана на САД, според поднесоците во Окружниот суд на САД за Северните Маријански Острови, објави Ројтерс.

Асанж треба да биде осуден на сослушување на островот Саипан во 9 часот по локално време во среда.

Тој најверојатно ќе добие признание за веќе отслуженото време и нема да добие нова затворска казна, според Ројтерс.

Во 2010 година, Викиликс објави стотици илјади доверливи американски воени документи за војните на Вашингтон во Авганистан и Ирак, најголемиот безбедносен инцидент од ваков вид во историјата на американската војска, заедно со серија дипломатски телеграми.

Асанж беше обвинет за време на администрацијата на поранешниот претседател Доналд Трамп за масовно објавување на доверливи американски документи, кои беа обелоденети од Челзи Менинг, поранешна американска воена разузнавачка аналитичарка, која исто така беше обвинета според Законот за шпионажа.

Повеќе од 700.000 документи вклучуваа дипломатски телеграми и извештаи од бојното поле, како видео од 2007 година од американски хеликоптер Апачи кој пука врз осомничените бунтовници во Ирак, при што загинаа десетина луѓе, меѓу кои и двајца новинари на Ројтерс. Тоа видео е објавено во 2010 година.

На почеток