Свет

Путин има проблеми со нуклеарниот штит. Уапсен руски милионер

Путин утре патува надвор од Русија, ќе биде отсутен само 24 часа

На руски милионер одговорен за нуклеарниот штит му се суди во Москва по серијата украински напади. Евгениј Новицки, основачот и поранешен претседател на конгломератот АФК Система и актуелен претседател на РТИ системи, изведувач на руското Министерство за одбрана, е обвинет за измама.

Некои аналитичари сметаат дека тој е уапсен затоа што Русија ги казнува одговорните за недостатоците во системот за противракетна одбрана. Според независната руска агенција за медиуми, Новицки бил уапсен во четвртокот од руските безбедносни сили, пишува Newsweek.

Државната новинска агенција Тасс јавува дека Новицки е приведен поради сомнение за измама, поточно кршење на членот 159 од рускиот кривичен законик, кој се однесува на измами од големи размери. Доколку биде прогласен за виновен, Новицки може да добие и до десет години затвор. Интерфакс пренесува и дека наводниот криминал на милионерот е од економска природа.

Сепак, База пишува дека апсењето на Новицки е поврзано со неговите активности како шеф на RTI Systems. „Притворањето на Евгениј Новицки се совпадна со бројните истраги за проневера на средствата на Министерството за одбрана доделени на OJSC RTI“, според Чека-ОГПУ, Телеграмски канал кој следи информации што протекле од руските безбедносни агенции.

„Поточно, во тек е истрага за проневера при создавање на хардверски и компјутерски комплекси за станиците на системот за воздушна одбрана Воронеж. Новицки долго време го надгледуваше нивното производство во АФК“, додава тој.

RTI Systems и AFK развиваат и произведуваат радари за станиците на рускиот систем за предупредување од ракетен напад Воронеж, лоциран на околу 320 километри од границата со Украина. Владимир Путин претходно ги сметаше радарите во Воронеж за централен дел од системот за предупредување за балистички ракети на земјата, дури и на дизајнерот РТИ му ја додели Државната награда на Руската Федерација.

На почетокот на јуни тој со ентузијазам го пофали споменатиот систем. „Ако, не дај Боже, има некои напади, тогаш сите треба да знаат дека Русија има систем за рано предупредување кој предупредува на ракетни напади“, рече рускиот претседател на меѓународниот економски форум.

„Тоа го имаат и Соединетите Држави. Никаде на друго место во светот нема таков развиен систем. Во Европа нема таков систем. Во таа смисла, тие се повеќе или помалку беспомошни“, додаде тој.

Сепак, системот се покажа дека е ранлив на украинските напади во последните недели. Украинските медиуми на крајот на мај објавија дека авион без екипаж удрил во радарскиот систем Воронеж во рускиот град Орск.

Претходно овој месец, украинско беспилотно летало погоди слична радарска станица во регионот Краснодар. Телеграмскиот канал Чека-ОГПУ, исто така, тврди дека Владимир Шукшин, кој ги надгледувал активностите поврзани со одбраната во АФК Система, е исчезнат.

На почеток