Свет

(Видео) Голем пожар кај Сплит: Над градот се издигна густ црн чад

Во поранешната фабрика за железо во Каштел Суќурац кај Сплит утрово избувна пожар, кој го гаснат три екипи локални пожарникари.

Како што јави локалниот портал Далмација Данас, пожарот избувнал околу 8 часот и 40 минути и над градот се издигнал густ црн чад.

Причината за пожарот засега не е позната.

На почеток