Свет

(Видео) Маскирани војници упаднаа во претседателската палата, тенкови на плоштадот

Боливијанскиот претседател Луис Арсе денеска ја осуди „нередовната мобилизација“ на некои воени единици во Ла Паз, а поранешниот лидер Ево Моралес го обвини главниот генерал за подготовка на воен удар.

Тешко вооружени војници и оклопни возила се собрале на плоштадот Плаза Мурило во градот, според видеата споделени на социјалните мрежи, додека сведок на Ројтерс видел како оклопно возило влегува во просторот на претседателската палата, која се наоѓа на плоштадот, и војници како влегуваат. Генералот Хуан Хозе Зунига се обрати на пресот на плоштадот пред нападот на Националната палата.

„Престанете да уништувате, престанете да ја осиромашувате нашата земја, престанете да ја понижувате нашата армија“, рече тој во униформа, опкружен со војници, инсистирајќи дека преземената акција е поддржана од јавноста.

„Тројцата началници на вооружените сили дојдоа да ја изразат нашата вознемиреност. Ќе има нов кабинет на министри, сигурно е дека работите ќе се променат, но нашата земја не може да продолжи вака“, изјави Зунига за локална телевизија.

Во видео порака, министерката за надворешни работи Селинда Соса Лунда тврди дека некои воени единици извршиле напад врз „демократијата, мирот и националната безбедност“. Воени тенкови, наводно, биле поставени околу главниот плоштад во Ла Паз, каде што се наоѓаат националните извршни и законодавни канцеларии, според државната медиумска агенција АБИ.

Поранешниот претседател Ево Моралес ги повика приврзаниците да излезат на улиците и да ги блокираат патиштата за да се спротивстават на наводниот обид за државен удар, за кој тој го обвини неодамна разрешениот воен началник генерал Хуан Хозе Зунига, кој денеска беше сменет од функцијата пред немирите.

„Нема да дозволиме вооружените сили да ја нарушат демократијата и да го заплашат народот“, изјави Моралес, кој беше првиот домороден претседател на Боливија, но мораше да ја напушти земјата во 2019 година по, како што поддржувачите го нарекуваат пуч поддржан од САД.

„Ја вративме демократијата во Боливија и нашата порака е дека нема да толерираме каков било вид на де факто диктаторски режим или државен удар во Латинска Америка“, изјави Арсе за Гардијан пред неговата инаугурација во 2020 година.

На телевизиските снимки од денеска се гледаат маскирани припадници на армијата како упаднале во претседателската палата.

На почеток