Свет

Израелската војска нападнала училиште во кое се криеле терористи

Израелската армија (ИДФ) соопшти дека денеска ги нападнала милитантите на Хамас, кои биле во училишниот комплекс во Кан Јунис.

„Борбени авиони на израелските воздухопловни сили, управувани од Јужната команда, ги нападнаа терористите кои беа во училишниот комплекс Ал-Хасана во областа Кан Јунис. „Терористите на Хамас планираа, режираа и изведоа бројни терористички операции додека беа во училиштето“, се вели во соопштението на ИД.

На почеток