Свет

(Видео) Силни молњи предизвикаа пожари во Грција

По 17 дена пекол големиот шумски пожар во Грција постепено се намалува

Силни молњи во средата предизвикаа два пожари на грчкиот остров Тасос, еден ден откако пожарникарите се справија со шумските пожари поттикнати од силните ветрови на два други острови.

Повеќе од 32 пожарникари со помош на 13 противпожарни возила, едно летало и два хеликоптери се обидуваат да го изгаснат пламенот што го проголтува шумското земјиште на два фронта на островот во северното Егејско Море на 306 километри северно од Атина, соопшти противпожарната бригада.

Пожар беснее и во близина на туристичкото место Кардамаин.

На почеток