Свет

САД испраќаат нов пакет помош за Украина: Во Киев пристигнува оружје од 150 милиони долари

Зеленски: Русија да ја плати агресијата врз Украина со свој имот

Соединетите Американски Држави доделија за Украина значаен нов пакет оружје и опрема за поддршка на украинската армија, вреден 150 милиони долари, соопшти денеска Стејт департментот.

Новиот пакет, обезбеден според овластувањето за повлекување на претседателот, вклучува ракети Хок, муниција артилериски ракетни системи со висока мобилност (HIMARS), артилериски куршуми од 155 mm и 105 mm, минофрлачки куршуми од 81 mm, проектили TOW, противоклопни системи „копје“ и АТ. -4, муниција и гранати за мало оружје и друго оружје и опрема.

Поддршката, исто така, ќе помогне да се зајакне воздушната одбрана на Украина од руските напади и да се зајакнат капацитетите на Украина преку линијата на фронтот, соопшти Стејт департментот.

Ова е седми пакет безбедносна помош насочена кон Украина по овластување на претседателот на САД од потпишувањето на Амандманот за национална безбедност пред два месеци.

Стејт департментот соопшти дека ќе обезбеди нова помош што е можно поскоро за зајакнување на одбраната на Украина, нејзината територија и нејзиниот народ.

„Како што јасно кажа претседателот Бајден, Соединетите Држави и меѓународната коалиција што ја собравме ќе продолжат да стојат на страната на Украина“, рече американскиот државен секретар Ентони Блинкен во изјавата.

На почеток