Свет

Израелските генерали се вртат против Нетанјаху: Муницијата е при крај, војската е за примирје, а премиерот планира нова војна

Судењето за корупција на Нетанјаху продолжува во екот на војната против Хамас

Високи израелски генерали сакаат прекин на огнот во Газа, дури и ако тоа значи дека милитантната група Хамас останува на власт во палестинската енклава, изјавија израелски извори за The New York Times. Ова само го продлабочува јазот меѓу војската и премиерот Бенјамин Нетанјаху, кој се противи на примирје што ќе му овозможи на Хамас да ја „преживее војната“. Нетанјаху практично останува сам во одлуката да ја продолжи офанзивата на Газа, а во исто време се подготвува за судир со Хезболах во Либан.

Генералите веруваат дека прекинот на огнот би бил најдобриот начин да се ослободат околу 120-те Израелци сè уште заробени во Газа, според интервјуата на Њујорк Тајмс со шестмина сегашни и поранешни израелски безбедносни функционери.

Неопремени за понатамошни борби по најдолгата израелска војна во последните децении, генералите исто така веруваат дека на нивните сили им треба време да се опорават во случај да избие копнена војна против Хезболах, либанската милиција која е заклучена во судири на ниско ниво со Израел од октомври.

Прекинот на огнот со Хамас, исто така, може да го олесни постигнувањето договор со Хезболах, според официјалните претставници, од кои повеќето зборуваа под услов да останат анонимни. Членовите на Хезболах рекоа дека ќе продолжат да вршат напади во северен Израел додека Тел Авив не ја прекине офанзивата во Појасот Газа.

Повеќе од 300 израелски војници се убиени во Газа, а повеќе од 4.000 војници се ранети од октомври.

На почеток