Свет

Украина: Русија нападна со 32 беспилотни летала во текот на ноќта, сите ги соборивме

Воздухопловните сили на Украина соопштија дека ги собориле сите 32 беспилотни летала лансирани од Русија во напад во текот на ноќта од четврток до петок.

Украинската војска соборила беспилотни летала во седум региони, објавија тие на Телеграм. Три беспилотни летала беа соборени над јужниот регион на Миколаев, а уште три над регионот Дњепропетровск, според гувернерите на тие региони.

Гувернерот на регионот Киев објави дека противвоздушната одбрана соборила и беспилотни летала во раните утрински часови во петокот. Ројтерс сè уште не ја потврди независно оваа информација.

На почеток