Свет

Хамас го прифати предлогот за преговори за ослободување на израелските заложници

Хамас го прифати американскиот предлог да започне разговори за ослободување на израелските заложници, вклучително и војници и мажи, 16 дена по првата фаза од договорот чија цел е да се стави крај на војната во Газа, изјави извор од Хамас.

Милитантната исламистичка група се откажа од барањето Израел прво да се обврзе на траен прекин на огнот пред да го потпише договорот и прифати договорот да биде постигнат за време на првата фаза од шестнеделните разговори, изјави изворот за Ројтерс под услов да остане анонимен, бидејќи разговорите се водат во неофицијален формат.

Палестински функционер близок до меѓународно посредуваните мировни напори рече дека предлогот може да доведе до рамковен договор доколку Израел го прифати, со што ќе заврши деветмесечната војна меѓу Израел и Хамас во Газа.

Според здравствените власти во Газа, повеќе од 38.000 Палестинци загинале во конфликтот. Војната избувна откако Хамас ги нападна јужните израелски градови на 7 октомври, убивајќи 1.200 луѓе и зеде околу 250 заложници.

Извор од Хамас рече дека предлогот вклучува гаранции од посредниците за привремен прекин на огнот, испорака на помош и повлекување на израелската армија додека продолжуваат индиректните разговори за спроведување на втората фаза од договорот.

На почеток