Спорт

Без публика и без голови во Риека, Лукаку донесе победа за Белгијците

Двата меча од кои се очекуваше многу од Лига А во Лигата на нации, донесоа разочарувачки фудбал.

Во Риека, во реприза на полуфиналето од Светското првенство во Русија, Хрватска и Англија одиграа без голови пред празни трибини. Ова беше деби на Англија во Лигата на нации на УЕФА, додека Хрватска во првиот меч доживеа катастрофа од 6:0 на гостувањето кај Шпанија.

Белгија, предводена од Ромелу Лукаку стигна до 2:1 победа над Швајцарија за да се искачи на првото место во групата 2 во Лига А.

Во Лига Б, Австрија со минимални 1:0 ја совлада Северна Ирска за да се доближи до првопласираната Босна и Херцеговина, додека во Лига Ц, Финска стигна до доцна 1:0 победа над Естонија за да остане на првото место пред Грција, која со идентични 1:0 ја совлада Унгарија.

Кликни за да коментираш

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

На почеток