Свет

Наставниците на Флорида добија дозвола да носат оружје во училница

Конгресот на американската сојузна држава Флорида усвои закон со кој се дозволува наставниците да носат пиштол во училниците како мерка за спречување на критични ситуации како што беше случајот со смртоносниот напад минатата година во средното училиште во Паркленд. Законот, пратеничкиот дом на Флорида, го усвои со 65 гласови – „за“, наспроти 47 – „против“, пренесува Асопшиејтед прес.

Наставниците кои ќе сакаат да носат оружје претходно ќе мора да поминат обука со полицијата и да подлегнат под проверка на нивната психолошка состојба.

Кликни за да коментираш

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

На почеток