пон. Сеп 16th, 2019

Скопје1.мк

види, слушни, прочитај

Жителите на скопско Петровец на протести: Загрозени се нашите животи и сигурност

Со неприлагодена брзина се вози низ општината Петровец во Скопје. Жителите тврдат дека возачите за да не платат патарина, возат низ нивната општина и создаваат метеж.

“Загрозени се нашата безбедност, лична сигурност и живот. Ваквата состојба е предизвикана поради непочитување на сообраќајните прописи на регионалниот пат”, пишува во јавниот повик за протести.

Нивното незадоволство го изразуваат и на протести, но институциите молчат и не го слушаат нивниот апел.

Тие сметаат дека со масовност и истрајност на собирите, ќе се изборат да бидат чуени од институциите од кои бараат да го решат овој проблем.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Close