Видео и Фото

(ВИДЕО) Пожар на полуостров во Хрватска, се шири кон складиште за нафта

Најмалку двајца пожарникари се повредени во пожарот што ја фати боровата шума околу 8 часот утрово во селото Мокало кај Оребиќ, на полуостровот Пелешац. Пожарот се шири со голема брзина поради силниот ветер.

Огнот стигна до влезот на Оребиќ, а евакуирани се локалните жители и туристите. Хрватските медиуми пренесуваат дека досега изгореле најмалку четири куќи, а и други куќи се зафатени од огнената стихија. Во гаснењето се вклучени и канадери.

Огнената линија е долга неколку десетици километри и се шири во два правци.

Pelješac (Orebić) Croatia Canadair Cl-415 ,Air Tractor AT 802 & AT 802 Fire Boss

Posted by Vatrogasci – Oni su naši Heroji on Tuesday, September 25, 2018

Кликни за да коментираш

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

На почеток