fbpx
нед. Јул 5th, 2020

Скопје1.мк

види, слушни, прочитај

Полански повторно обвинет за силување – Француска фотографка и поранешна манекенка проговори …

PARIS, FRANCE - MARCH 19: Director Roman Polanski attends " Les Stethos D'Or 2018" Gala at Four Seasons Hotel George V on March 19, 2018 in Paris, France. (Photo by Laurent Viteur/Getty Images)

Француска фотографка и поранешна манекенка го обвини режисерот Роман Полански дека ја силувал во 1975 година во Швајцарија кога имала 18 години, објави весникот „Паризиен“, неколку дена пред прикажувањето на новиот филм на режисерот.

Валентин Мониер рече дека не поднела тужба, но решила јавно да го обвини Полански за прикажување на фимот „J’accuse“ за непочитување на правдата и за аферата Драјфус.

„Не сум била во врска со него, ниту лично ниту професионално, го познавав површно“, тврди жената , која е фотограф, а била њујоршки модел и глумела во неколку филмови во текот на 1980-тите, како што се „Три мажи и лулка “.

Таа тврди дека станувало збор за многу насилен напад.

Адвокатот на директорот, Херве Темиме, за „Ле Паризиен“ изјави дека Роман Полански категорично го отфрлил обвинението за силување и рече дека наводните настани од пред 45 години никогаш не биле пријавени во судските органи.

Полански се изјасни за виновен за секс со малолетничка во 1977 година и беше осуден на 90 дена затвор, но беше ослободен по 42 дена. Кога дознал дека судијата планира да му изрече казна од неколку години, тој избега од САД  во Франција.

Против Полански поднесени се неколку обвиненија. Британската актерка Шарлот Луис го обвини за сексуална злоупотреба кога имала 16 години во 1983 година. Друга жена го обвини во август 2017 година за сексуална злоупотреба во 1973 година кога имала 16 години. Во септември 2017 година, Ренате Лангер, поранешна актерка, го обвини за силување во 1972 година во Гштад кога имала 15 години.