fbpx
вто. Мај 26th, 2020

Скопје1.мк

види, слушни, прочитај

ВИДЕО: Богатите плаќаат стотици милиони за да го преживеат „крајот на светот“

Некои од најбогатите луѓе во САД , милијардери од Силиконската долина, Њујорк и пошироко – се подготвуваат за да го преживеат крајот на светот или апокалипсата.

Вооружен стражар стои на влезот од проектот „Survival Condo Project“, поранешен ракетен силос северно од Вичита, Канзас, кој е претворен во луксузни апартмани за луѓе кои се загрижени за уништувањето на цивилизацијата.

Стив Хафман, триесет и тригодишен ко-основач и Ц.Е.О. на Редит, кој е вреден шестотини милиони долари во 2015 , направи ласерска операција на окото. Тој беше подложен на постапката не заради подобрување на видот , туку од причина за која не се зборува многу: се надева дека ќе ги подобри своите шанси за да ја преживее катастрофата, без оглед дали е природна или предизвикана од човек. „Ако светот заврши , ќе имам проблеми со набавување контактни леќи или очила “, изјави милионерот неодамна.

,,Поседувам неколку мотоцикли. Имам еден куп пиштоли и муниција. Храна. Сфаќам дека, со тоа, можам да опстанам во мојата куќа некое време “.

Опстанокот, практиката на подготовка за крајот на цивилизацијата, последниве години се шири во побогатите квартови, вкоренувајќи се во Силиконската долина и Њујорк, меѓу директори за технологија, менаџери на фондови и други раководни лица во нивната економска група.

Минатата пролет, Антонио Гарсија Мартинез, четириесетгодишен поранешен менаџер на производи на Фејсбук, кој живее во Сан Франциско, купи пет акри на остров на северозападниот дел на Пацификот и донесе генератори, соларни панели и илјадници парчиња муниција. „Кога општеството изгуби здрав дух за постоење , тоа се претвора во хаос“, изјави милијардерот. Мартинез сакал прибежиште што би било далеку од градовите, но не и целосно изолирано. „Сите тие мислат дека еден човек сам може некако да издржи пред распаѓањеето на толпата“, рече тој. „Не, ќе треба да формирате локална милиција. Само треба многу работи за да ја надминете апокалипсата. “Откако почна да им кажува на врсниците во Заливот за неговиот„ мал островски проект “, тие почнаа со своите подготовки, рече тој. Во приватните групи на Фејсбук, богатите преживувачи ги разменуваат советите за гас маски, бункери и локации безбедни од ефектите од климатските промени. Еден член, шеф на инвестициска фирма, ми рече: „Јас постојано го одржувам вклучен хеликоптерот и имам подземен бункер со систем за филтрирање на воздухот“. Тој рече дека неговите подготовки веројатно одат во „крајност“ .

Тим Чанг, четириесет и четиригодишен управен директор во фондот Мејфилд, фирма за вложување капитал, изјави за ,,Њујоркер”: „Има еден куп од нас во Долината. Се среќаваме на вечери за финансиско хакирање и зборуваме за резервните планови што ги прават луѓето. Има многу луѓе што размислуваат како да добијат втор пасош доколку им е потребен, да имаат домови за одмор во други земји што би можеле да бидат бегалски засолништа. Тој и неговата сопруга, која е технолог, чуваат сет кеси спакувани за себе и за нивната четиригодишна ќерка. ,,Доколку има граѓанска војна или огромен земјотрес што ќе ја распарчи Калифорнија, ние сакаме да бидеме подготвени“. “

Кога Марвин Лиао, поранешен извршен директор на „Јаху“, а сега партнер на 500 стартапи, почна со подготовките, одлучи дека неговите залихи вода и храна не се доволни. „Што ако некој дојде и ми ги земе?“ За да ги заштити сопругата и ќерката, тој рече: „Немам оружје, но имам многу други оружја. Поминав часови по стрелаштво “.