Актуелно

„Тоа смрди на Русија“, поранешен командант на НАТО за труењето на Абрамович

Рускиот олигарх Роман Абрамович најверојатно е отруен со нервен агенс сличен на сарин, изјави експерт за британски „Телеграф“.

Да потсетиме, во понеделникот одекна веста дека Абрамович и уште двајца украински преговарачи ги почувствувале симптомите на труење во Киев, каде на почетокот на месецот биле во неформални преговори со руската делегација за запирање на украинската војна.

Сопственикот на фудбалскиот клуб Челзи, кој беше санкциониран од британската влада поради неговите врски со рускиот претседател Владимир Путин, наводно конзумирал само чоколадо и вода за време на преговорите, но само неколку часа подоцна почнал да се жали на болки во очите и воспалена кожа.

Во меѓувреме, анонимен американски функционер за Ројтерс изјави дека влошувањето на здравствената состојба на Абрамовиќ не е последица на труење, туку дека тоа било под влијание на „еколошки фактори“.

Кои се точно факторите останува непознато, но новинарите од Волстрит журнал и истражувачкиот портал Белингкет, кои ја објавија приказната речиси истовремено, рекоа дека им дале примероци за анализа на експертите кои заклучиле дека е труење, само што не е точно јасно што.

Органофосфатите се хемикалии кои вообичаено се користат како пестициди, а биле претворени во нервни агенси во Втората светска војна, кога за прв пат бил употребен саринот, пишува „Блиц“.

Тие дејствуваат така што го попречуваат производството на ензимот ацетилхолинестераза, кој е неопходен за правилно функционирање на нервните клетки. Ова води до фактот дека сигналите не можат да се пренесат низ телото, што резултира со сеприсутно нарушување и стрес, а доколку дозата е доволно голема, може да предизвика смрт.

„Абрамович најверојатно е отруен од такви хемикалии“, изјави за Телеграф полковникот Хамиш де Бретон Гордон, поранешен командант на НАТО.

„Се чини дека е користен органофосфат, кој всушност е нервен агенс. Тоа е начин на работа многу сличен на операциите на ГРУ (Руската разузнавачка служба) против Александар Литвиненко и Сергеј Скрипал и ФСБ (Федерална служба за безбедност на Руската Федерација). ) операции против Алексеј Навални.„Тоа“ смрди „на Русија, но ќе треба да почекаме и да видиме дали ќе се појават медицински досиеја“, додаде тој.

Гордон забележува дека Абрамович морал да биде отруен со прилично мала доза поради фактот што преживеал, а останува непознато дали подоцна бил лекуван со противотровот атропин. Симптомите на труење со органофосфати вклучуваат потење, губење на меморијата, збунетост и главоболки, а сето тоа ги имаше Абрамович.

На почеток