Актуелно

Пукање пред суд во Нов Зеланд, едно лице тешко повредено

Едно лице е повредено и е во критична состојба по денешната пукање пред Окружниот суд во Нов Зеланд, соопшти полицијата.

Полицијата во Папакури, јужно предградие на Окленд, интервенирала поради инцидент со огнено оружје пред зградата на судот нешто пред 13 часот по локално време, веднаш до полициска станица, а ранетиот бил пренесен во болница, јавува Радио Нови Зеланд (RNZ).

Најмалку осум вооружени полицајци го обезбедувале местото на настанот неколку часа по инцидентот и разговарале со сведоци кои случајно се нашле во близина на зградата на судот.

Според изјавите на очевидците, вооружената полиција ги затворила улиците во центарот на Папакура, а од населението било побарано да ја избегнува таа област, наведува РНЗ.

Полицијата соопшти дека во оваа фаза не може да даде повеќе информации.

На почеток