Свет

Романија ќе купи 32 борбени авиони од Норвешка

Романската влада одобри купување на 32 користени борбени авиони Ф-16 од Норвешка.

Се проценува дека Романија ќе одвои 454 милиони евра за набавка на авиони и плаќање на услуги за логистичка поддршка и одржување, соопшти Министерството за одбрана на таа земја, пренесува Ројтерс.

Членката на НАТО Романија има мала флота од 17 борбени авиони Ф-16 што ги купи од Португалија во 2016 година, а авионите од Норвешка ќе ѝ обезбедат уште две воздушни ескадрили, наведува Ројтерс.

На почеток