Актуелно

„Неуставниот пуч во Украина е плукање во лице на Европската Унија“, вели Лавров

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека западните земји ги прикриваат лагите на режимот во Киев.

„Она што ме изненадува повеќе од лагите кои секојдневно ги кажува режимот во Киев е навивачкиот ангажман на Западот во оваа игра на ширење невистини“, рече министерот Лавров синоќа во интервју за белоруската државна телевизија БТРЦ, чиј дел беше објавен на рускиот Веб-страницата на Министерството за надворешни работи, пренесува ТАС С.

Шефот на руската дипломатија оцени дека неуставниот пуч во Украина е „плукање во лице на Европската унија“, која претходно преку Франција, Германија и Полска даваше гаранции за договорот на Јанукович со тројца опозициски лидери.

„Следното утро згазија сè и рекоа дека приоритет е да се укине регионалниот статус на рускиот јазик, а потоа испратија вооружени бандити на Крим. Така започна се“, рече Лавров.

На почеток