Свет

Четири земји забрануваат увоз на злато од Русија

Обединетото Кралство, САД, Канада и Јапонија ќе забранат увоз на злато од Русија како дел од новите санкции воведени поради руската инвазија на Украина, објави Даунинг стрит на првиот ден од самитот на Г7 во Германија.

„Овие мерки директно ќе ги погодат руските олигарси и ќе го нападнат срцето на воената машина на Путин“, рече британскиот премиер Борис Џонсон, кој ќе се сретне со лидерите на индустриски најразвиените земји во светот во Германија на тридневниот самит на Г7. Забраната треба да стапи на сила наскоро.

Русија е важен производител на злато чиј извоз во 2021 година изнесуваше речиси 15 милијарди евра, според Даунинг стрит.

Забраната за злато на Лондонската берза, важен финансиски центар за размена на суровини, ќе биде „огромен удар за капацитетот на Путин за собирање средства“, додаде британската влада.

Мерката нема да важи за златото извезено од Русија пред стапувањето во сила на ова ембарго.

Важен самит на Г7

Германскиот канцелар Олаф Шолц ќе ги пречека лидерите на Г7, на почетокот на тридневниот самит.

Самитот се одржува со многу помрачен тон отколку кога лидерите на Велика Британија, Канада, Франција, Германија, Италија, Јапонија и Соединетите држави се состанаа за прв пат од почетокот на пандемијата на Ковид минатата година.

Се очекува лидерите на Г7 да покажат единство за поддршка на Украина и да продолжат да вршат притисок врз Кремљ онолку долго колку што е потребно.

Самитот се одржува во замокот Елмау во подножјето на највисоката германска планина, Цугспице. На истото место Германија беше домаќин на лидерите на Г7 во 2015 година.

На почеток