Актуелно

Москва му се закани на Западот

Москва утрово издаде ново предупредување до Западот.

Рускиот заменик-министер за надворешни работи Сергеј Рјабков, како што јави руската државна РИА, изјави дека Русија ќе преземе контрамерки како одговор на „зголеменото вклучување“ на Западот во војната.

„Предупредуваме и се надеваме дека ќе ја разберат опасноста од неконтролирана ескалација во Вашингтон и другите западни престолнини“, рече тој.

Вчера рускиот претседател Владимир Путин изјави дека серијата ракетни напади што ги погодија украинските градови, при што загинаа најмалку 14 лица, е одмазда за нападите на руска територија.

Тој мислеше на нападот на мостот на Крим на Крим, за кој Москва ги обвинува украинските сили.

На почеток