Свет

Бајден го слави својот 80-ти роденден.

Најстариот претседател во американската историја, Бајден денеска го слави својот 80-ти роденден.

Бајден планира да го прослави роденденот на семеен ручек во Белата куќа, пренесува АП.

Американскиот претседател деновиве се наоѓа на лична раскрсница бидејќи тој и неговото семејство се соочуваат со одлука во наредните месеци дали треба повторно да се кандидира.

Луѓето во нивните 80-ти управуваат со земји, создаваат прекрасна уметност и изведуваат подвизи на издржливост. Еден влезе во книгата на рекорди по успешното искачување на Монт Еверест.

Речиси е време Џо Бајден, кој денес наполни 80 години, да одлучи дали сака да се искачи на друга планина – онаа до вториот претседателски мандат.

Во неговата партија и низ целата земја сега кружат прашања – има ли што е потребно за повторно да се кандидира за претседател.

Сојузниците и советниците на Бајден велат дека тој има намера да влезе во трката, а неговиот тим започна тивки подготовки за кампањата, но самиот претседател често звучеше двосмислено.

„Мојата намера е повторно да се кандидирам. Но, многу ја почитувам судбината“, рече тој на прес-конференција овој месец.

Откако поранешниот американски претседател Доналд Трамп официјално ја објави својата кандидатура за претседател, многумина веруваат дека тоа ќе го мотивира Бајден повторно да влезе во трката,пренесе Телеграф.рс.

На почеток