Актуелно

Изнајмиле лажна опрема за копање на криптовалути, Естонци уапсени за измама од 575 милиони долари

Двајца естонски државјани се уапсени денеска во Талин по обвинение за 18 точки за вмешаност во измама со криптовалути и перење пари во вредност од 575 милиони долари, објави американското Министерство за правда.

Сергеј Потапенко и Иван Турогин, двајцата 37, наводно измамиле стотици илјади луѓе преку шема за измама да изнајмуваат опрема за ископување дигитални монети, се вели во соопштението.

Обвинението беше поднесено во Вашингтон на 27 октомври, а денеска беше обелоденето.

На почеток