Актуелно

Над 41.000 жртви во земјотресот во Турција и Сирија

Бројот на загинати во земјотресот во Турција и Сирија надмина 41.200 лица, а во Турција 35.400, а во Сирија над 5.800. ОН побараа да се соберат речиси 400 милиони долари за помош на настраданите од земјотресите во Сирија.

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш објасни дека планираните 400 милиони долари ќе обезбедат помош за речиси 5 милиони Сиријци во период од 3 месеци. Гутереш инсистираше на тоа дека спасувачите треба да можат слободно да работат во земјата.

Активистите и спасувачките тимови во северозападна Сирија ја критикуваа светската организација за бавната акција во областите под контрола на бунтовниците по катастрофата.

Речиси целата хуманитарна помош досега поминала преку еден граничен премин со Турција. Претседателот Башар ал Асад дозволи да се отворат уште два гранични премини за да се олесни снабдувањето, а првиот хуманитарен конвој подоцна беше пријавен преку Баб ал-Салам – 11 камиони кои превезуваа основни работи како што се шатори, душеци и ќебиња.

Многу луѓе во погодените области на Турција ги напуштаат своите домови по најголемата катастрофа во модерната историја на земјата. Поголемиот дел од потрагата сега е завршен и започнато е уривање на зградите и расчистување на шутот, но на некои места спасувачите продолжуваат да работат.

208 часа по разорниот земјотрес, маж и млада девојка се живи извлечени од урнатините во Антакија, во разурнатиот регион Хатај. И во Романија утрово афтершокови се забележани во Таргу Џиу – по синоќешниот земјотрес, кој беше почувствуван и во Бугарија.

На почеток