Свет

Силен земјотрес го погоди Киргистан

Киргистан синоќа го погоди земјотрес со јачина од 5,9 степени, соопшти сеизмолошката служба на соседен Казахстан.

Епицентарот на земјотресот бил на територијата на Киргистан, 279 километри југоисточно од градот Алмати во Казахстан, на длабочина од 15 километри.

Засега нема информации за повредени или материјална штета.

На почеток