Актуелно

(ФОТО) Мексиканскиот претседател објави фотографија, тврди дека има митско суштество

Во саботата, мексиканскиот претседател објави фотографија на своите профили на социјалните мрежи на која се гледа како што рече, митолошки шумски дух сличен на елф.

Изгледа дека претседателот Андрес Мануел Лопез Обрадор не се шегувал кога објавил фотографија од „алукса“, немирен шумски дух од фолклорот на Маите.

Лопес Обрадор напиша дека фотографијата „е направена од инженер пред три дена, се чини дека е алукс“, додавајќи дека „се е мистично“.

Ноќната фотографија покажува дрво со гранка што формира нешто што изгледа како ореол од влакна, а можеби и ѕвезди кои ги формираат очите на фигурата.

Лопес Обрадор долго време изразува почит кон домородните култури и верувања. Инженери и работници се на полуостровот Јукатан и градат туристички воз кој е миленик на претседателот.

Според традиционалното верување на Маите, „алуките“ се мали, немирни суштества кои живеат во шуми и полиња и имаат тенденција да си играат со луѓето, како што се криење работи. Некои луѓе им оставаат мали понуди или подароци за да ги смират.

На почеток