Актуелно

Зеленски: Знам кој ќе го убие Путин

– Знам кој ќе го убие Путин на крајот, тоа ќе биде некој од неговиот најтесен круг на блиски советници – изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски во документарниот филм „The Year“ на украинскиот новинар Дмитро Комаров.

Володимир Зеленски предвидува дека во одреден момент ќе дојде до пад на раководството на Путин, што ќе ги охрабри сојузниците на рускиот претседател да се свртат против него.

– Тогаш месојадите ќе јадат месојади. Ова е многу важно и ќе им треба причина да го оправдаат. Ќе ги паметат зборовите на Комаров, Зеленски… Ќе ги паметат нашите зборови. Ќе најдат причина да го убијат убиецот. Дали ќе работи? Да. Кога „не знам“ – рече Зеленски во документарецот.

Во истиот документарен филм, украинскиот претседател и покажа на јавноста каде живее и спие од почетокот на инвазијата на 24 февруари минатата година. Телевизиските камери го снимиле импровизираното сместување кое содржи кревет за едно лице, биро, ТВ и гардеробер. Тој откри и дека моментално носи исклучиво војнички чизми и јакни, но и едно одело чува во својот плакар.

Крајот на војната е близу

– Тоа е симбол дека војната наскоро ќе заврши. Ќе победиме – рече тој во филмот објавен на годишнината од почетокот на руската инвазија.

Неодамна, во интервју за германски „Дер Шпигел“, Зеленски рече дека верува оти Путин се однесува како Хитлер и дека Украина и другите земји нема да му простат за злосторствата што ги направил.

– Иако рускиот претседател одржува близок круг на блиски соработници, дојде до раскол меѓу платениците на Вагнер и руската армија. Двете страни ја обвинуваат другата страна за воените неуспеси на Русија во Украина.

Кој ќе го убие Путин

Во декември Вашингтон пост објави дека најблиските сојузници на Путин се сè пофрустрирани од него. Очигледно немаат поим што прави и немаат солиден план за напредок во Украина.

Говорејќи за Дејли Бист во текот на летото, поранешниот функционер на ЦИА, Даниел Хофман, рече дека соборувањето на Путин од неговите сојузници би било ненадеен и скришум потег.

– Момците што ќе го убијат тоа ќе го направат тајно, ќе се кријат за Путин прв да не ги најде и убие. Тоа ќе се случи одеднаш – смета Хофман.

На почеток