Македонија

(Видео) Избрана техничката Влада, Талат Џафери стана премиер

Од 68 пратеници, 65 пратеници гласале „за“, тројца биле „против“, а воздржани нема. Со ова е избрана техничката Влада, чиј претседател е Талат Џафери.

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не гласаа за техничката Влада и не го прифаќаат Талат Џафери за технички премиер. Од говорницата, Антонио Милошоски ги искритикува ДУИ и СДСМ. Пратеникот Дарко Каевски, пак, кажа дека негласањето е алиби на ВМРО-ДПМНЕ оти ќе ги поразеле на изборите.

На почеток