Свет

Папата: Сите на крајот ќе го сфатат благословот за геј паровите, освен Африканците

Папата Фрањо во интервју објавено денеска рече дека е уверен дека критичарите на неговата одлука да дозволи благослов за истополовите парови на крајот ќе ја разберат, освен Африканците за кои рече дека се „посебен случај“ бидејќи за нив „хомосексуалноста е нешто лошо“ од културна гледна точка“.

Благослововите беа одобрени минатиот месец во документот Fiducia Supplicans (Молитвено доверба), кој предизвика широка дебата во Католичката црква, со особено силно противење од африканските бискупи.

„Оние кои жестоко протестираат припаѓаат на малите културни групи“, изјави Францис за италијанскиот весник Ла Стампа, додавајќи: „Африканците се посебен случај: за нив хомосексуалноста е нешто лошо од културна гледна точка, тие не го толерираат”.

„Но, генерално, верувам дека постепено сите ќе бидат убедени во духот на декларацијата на „Fiducia Supplicans“ на Дикастеријата за доктрина на верата има за цел да вклучи, а не да дели“, додаде Папата.

Уште минатата недела, се чини дека Фрањо го призна отпорот што го предизвика документот, особено во Африка, каде бискупите го отфрлија и каде во некои земји истополовите активности може да резултираат со затвор или дури и смртна казна.

Тој рече дека кога даваат благослов, свештениците треба „природно да го земат предвид контекстот, чувствителноста на тоа каде живее некој и најсоодветните начини да го направат тоа“.

Фрањо во интервју за „La Stampa“ потврди дека на 11 февруари треба да го пречека претседателот на родната Аргентина во Ватикан и дека конечно постои можност да ја посети земјата.

Тој рече дека неговиот план за 2024 година во моментов вклучува патувања во Белгија, Источен Тимор, Папуа Нова Гвинеја и Индонезија.

Зборувајќи за своето здравје, кое во последните години е нарушено поради хоспитализирања, проблеми со движењето и откажани патувања и настани, 87-годишниот Папа рече: „Има болка, но сега е подобро, добро сум.

На почеток