Свет

Шефот на НАТО: На Европа и треба повеќе оружје, не сакаме војна со Русија, но треба да се подготвиме

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ги повика Европејците да го засилат производството на оружје за да ги зголемат испораките за Украина и да ги надополнат сопствените резерви, во денешното интервју објавено во германските медиуми. Помалку од една недела пред состанокот на министрите за одбрана на НАТО во Брисел на 15 и 16 февруари, Столтенберг рече: „Треба побрзо да ја обновиме и развиеме нашата индустриска база за да ги зголемиме испораките за Украина и да ги надополниме сопствените резерви“.

„Ова значи дека е неопходно да се премине од мирно време бавно производство на брзо производство во време на конфликт“, изјави Столтенберг за германскиот весник „Велт ам Зонтаг“.

„Нема непосредна воена закана против сојузниците (НАТО). Во исто време, Кремљ редовно им се заканува на земјите на НАТО“, нагласи Столтенберг.

Истакнувајќи дека руската инвазија на Украина пред речиси две години покажа дека „мирот во Европа не е само очигледен“, тој ја нагласи важноста од заштита на земјите од Алијансата. „Се додека инвестираме во нашата безбедност и останеме обединети, ќе продолжиме да ја одвраќаме агресијата“, рече тој. „НАТО не сака војна со Русија, но мора да се подготвиме за конфликт кој би можел да трае со децении“, додаде тој.

На почеток