Свет

Во Киев моментално се одржува „Игра на тронови“: Зеленски почна голема чистка, Путин задоволно ги трие рацете

Она што со месеци се шпекулираше и се шепоти во речиси секој агол на светот, неодамна всушност и се случи. Претседателот на Украина Володимир Зеленски го разреши командантот на вооружените сили Валериј Залужни и на таа позиција го назначи Александар Сирски. Ова, се чини, е само почеток на промените во военото и политичкото раководство на Украина. Ова неодамна го соопшти самиот Зеленски, а се чини дека рускиот претседател Владимир Путин со задоволство ја следи „Играта на тронови“ која моментално се одржува.

Претседателот на Украина неодамна го разреши врховниот командант Валериј Залужни и на негово место го назначи генералот Александар Сирски.

Промена на командант
„Се сретнав со генералот Залужни, му се заблагодарив за неговата двегодишна служба. Разговаравме и кој би можел да се приклучи на раководството на вооружените сили. Време е за такво ресетирање. Од денеска нов лидерски тим го презема раководството на Вооружените сили на Украина. „Го назначив генерал-полковник Сирски за врховен командант на вооружените сили на Украина“, рече Зеленски.

Соопштението уследи по неколку извештаи на украински и странски медиуми, повикувајќи се на анонимни извори во владата, дека Зеленски долго време се подготвувал да го смени врховниот командант.

Слична порака објави и Залужни, нагласувајќи дека е време за нови цели.

„Само што се сретнавме со претседателот. Важен и сериозен разговор. Донесена е одлука за потребата од промена на пристапот и стратегијата. Предизвиците во 2022 година се различни од оние во 2024. Затоа, секој мора да се промени и да се прилагоди на новата реалност. Ајде да победиме заедно“, рече тој.

Извор на Киев Индипендент во Генералштабот на вооружените сили на Украина минатата недела потврди дека Залужни требало да биде разрешен пред неколку дена, но дека тогаш не сакал сам да се пензионира.

Чистката на Зеленски
Самиот Зеленски неодамна потврди дека планира промени во воениот и државниот апарат. Оваа чистка на Зеленски, според аналитичарите, нема да наиде на позитивна реакција кај западните сојузници, кои имаат голема доверба во Залужни.

Во интервју за италијанската ТВ Раи на почетокот на февруари, Зеленски за прв пат потврди дека размислува за разрешување на врховниот командант на вооружените сили на Украина Валериј Залужни.

„Ни треба ресетирање, промена на раководството, не само воено. Ни треба нов почеток, зборуваме за нови луѓе кои ќе ја водат земјата“, рече Зеленски, одговарајќи на прашање за гласините за раскол со военото раководство.

Тој рече дека има на ум сериозно ресетирање што не се однесува на една личност, туку на општата насока на раководството на земјата.

„Мислам на ротација на цела низа владини функционери, не само во еден сектор, како што е војската. Ако сакаме да победиме, мора сите да одиме во иста насока, сигурни во победата, не може да се обесхрабриме, мора да ја имаме вистинската позитивна енергија. Затоа зборувам за рестартирање, замена. Кога го кажувам тоа, имам нешто сериозно на ум“, рече Зеленски.

Зеленски наводно бил незадоволен од зборовите на врховниот командант на украинската армија, кој ситуацијата на фронтот ја опиша како „ќорсокак“. Зеленски потоа ги повика Украинците да останат обединети и дека „сите треба да размислуваат само за одбрана на земјата“.

„Мораме да се собереме, за да избегнеме спорови. Ако не постигнеме победа, Украина повеќе нема да постои“, рече Зеленски во ноември 2023 година.

Од љубов до омраза
Иако Залужни беше исклучително почитуван генерал од почетокот на руската инвазија на Украина во февруари 2022 година, неодамна дојде до раскол меѓу него и Зеленски.

Залужни има одлична репутација меѓу западните сојузници на Украина, кои очигледно не се согласуваат со неговата смена.

Гласините за расправија се интензивираа во есента 2023 година по неуспехот на украинската офанзива, кога претседателот Зеленски и генералот Залужни јавно се расправаа за ситуацијата на фронтот. Во исто време, во најавата за претседателските избори во Украина, за кои не се знае дали ќе се одржат, Залужњи се споменува како еден од можните конкуренти на Зеленски.

Во политичките кругови се развија гласини дека Зеленски се откажал од плановите за одржување избори во март 2024 година поради страв од конкуренција на Залужни, кој, според низа анкети, би можел да го победи актуелниот претседател.

На почеток