Видео и Фото

(Видео) Сопругата на Алексеј Навални: Путин го држи во заложништво и го мачи неговото тело

Јулија Навални, вдовицата на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, денеска побара од руските власти да го предадат неговото тело на погреб и го обвини „демонскиот“ руски претседател Владимир Путин дека го „мачел“ неговиот труп. Во шестминутното видео објавено на Јутјуб, Навални го обвини Путин дека го држи телото на нејзиниот сопруг во „заложник“ и ја доведува во прашање христијанската вера на Путин, која тој често ја исповеда.

Мајката на Навални, Људмила, вчера изјави дека руските инспектори одбиле да го пуштат неговото тело од мртовечницата во оддалечениот арктички град Салехард, бидејќи таа одбила да го погреба без јавен погреб. Таа рече дека службеникот и рекол дека треба да се согласи со нивните барања со оглед на тоа што телото на Навални веќе почнало да се распаѓа.

Соработниците на Навални рекоа дека властите му се заканиле дека ќе го закопаат во оддалечената затворска колонија каде што умрел доколку семејството не се согласи со нивните услови. Јулија Навални во видеото тврдеше дека Путин е лично одговорен за ова и дека го „мачи“ Навални во смрт исто како што правеше во текот на неговиот живот.

„Веќе знаевме дека религијата на Путин е лажна. Но сега ја гледаме појасно од кога било“, рече Навална, облечена во црно.

„Ниту еден вистински христијанин не може да го направи она што го прави Путин сега со телото на Алексеј“, додаде таа.

Откако се врати на претседателската функција во 2012 година, Владимир Путин се прикажува себеси како бранител на традиционалните, конзервативни вредности против, како што тој го опишува како корозивен западен либерализам. Тој, исто така, ја нагласува својата блискост со Руската православна црква и редовно се појавува на церемонии за време на празниците и зборува за својата вера.

Навална рече дека нејзиниот сопруг бил побожен христијанин, кој одел во црква и постел за време на постот дури и кога бил во затвор. Таа додаде дека неговиот политички активизам е инспириран од христијанските вредности. „Вратете ни го телото на мојот сопруг. Сакаме да направиме погреб и да го погребаме на хуман начин, во земјата, како што е вообичаено во православното христијанство“, заклучува таа во видеото.

На почеток