Свет

Телото на водечкиот руски опозициски лидер Алексеј Навални е вратено на неговата мајка

Телото на водечкиот руски опозициски лидер Алексеј Навални е вратено на неговата мајка, изјави неговата портпаролка.

Оваа информација доаѓа откако на мајката на Навални наводно и било кажано да се согласи на „тајно погребување“, во спротивно тој ќе биде погребан во затворската колонија каде што починал.

Во објава на X Network, портпаролката на Навални, Кир Јармиш, им се заблагодари на сите кои побараа враќање на неговото тело.

„Погребот допрва треба да се одржи. Не знаеме дали властите ќе се мешаат да го спроведат на начин како што сака семејството и како што заслужува Алексеј“, напиша таа.

Претходно во саботата, вдовицата на Навални, Јулија, го обвини рускиот претседател Владимир Путин дека телото на нејзиниот покоен сопруг го држи во „заложник“.

На почеток