Македонија

ДУИ предупредува на можни немири во Македонија „по руско сценарио“

Демократската унија за интеграција (БДИ) предупреди на можни немири во Северна Македонија по парламентарните избори, кои ќе се одржат на 8 мај, пишува „Euronews“.

Овие немири, според оваа партија која е дел од македонската Влада, се засновани на „руско сценарио“ координирано, како што рече, меѓу албанската и македонската опозиција ВМРО-ДПМНЕ и партијата Е Мајта, додаваат тие повикувајќи се на пишува РЕЛ.

За ова „сценарио“, ДУИ соопшти дека го известила и меѓународниот фактор, но не е прецизирано за какво сценарио се работи и дали за тоа добиле индиции од безбедносните служби на Северна Македонија.

Но, техничкиот премиер Талат Џафери рече дека Владата нема информации за можни тензии пред или по двојните претседателски и парламентарни избори.

„Во моментов немаме такви податоци. Надлежните институции, Агенцијата за разузнавање, Агенцијата за национална безбедност и специјалниот сектор за безбедност во Министерството за одбрана известија за безбедносни аспекти, но засега нема податоци. Но, постои тенденција за хибридни акции и тоа треба да ги поттикне институциите да преземат превентивни мерки“, рече Џафери при посетата на Тетово.

За тврдењата на ДУИ, реагираше и кандидатот за претседател на здружената албанска опозиција, Арбен Таравари, кој го обвини овој политички субјект за „лицемерие“.

„Тоа се смешни обвинувања и ДУИ не сака да ги кажува. Ако некоја од албанските партии е блиска до Србија, тоа е ДУИ… Нема шанси опозицијата да организира нешто кога нема власт. „Ако некој е загрижен и нервозен во овој момент, мислам дека тоа не е никој повеќе од ДУИ“, изјави Таравари.

Претседателските избори во Северна Македонија ќе се одржат на 24 април, додека на 8 април парламентарните заедно со вториот круг од претседателските избори.

На почеток