Свет

Трамп ја губи поддршката на Флорида: Речиси 200.000 републиканци не го поддржаа на партиските прелиминарни избори

Бајден ги носи кутиите со доверливи документи насекаде, рече Трамп и за обвинителот кажа дека е психопат

Доналд Трамп победи на партиските прелиминарни избори во Флорида, но во таа американска држава, која ја доби со мало мнозинство на претседателските избори во 2020 година, претрпе и удар – затоа што илјадници републиканци одбија да гласаат за него, пишува Newsweek.

Иако поранешниот претседател победи на републиканските прелиминарни избори на Флорида за претседателски кандидат на партијата, освојувајќи 910.857 гласови, или 81,2 отсто од гласовите, околу 197.000 луѓе, или 17,8 отсто, ги поддржаа Ники Хејли или Рон Де Сантис, иако и двајцата се откажаа од партиската трка.

Резултатите покажуваат дека Трамп ја губи поддршката на Флорида во споредба со партиските прелиминарни избори во 2020 година. Тогаш освои 94 отсто од гласовите на републиканците во таа американска сојузна држава.

На последните претседателски избори во 2020 година, Трамп тесно го победи својот демократски ривал во Флорида. Трамп освои 51,2 отсто од гласовите, а Бајден 47,9 отсто.

Многу е сигурно дека Трамп и Бајден ќе се соочат еден со друг на претседателските избори годинава.

Иако ужива широка поддршка од членовите на неговата партија, значителен број умерени во членството одбиваат да гласаат за него и велат дека никогаш нема да го сторат тоа.

Републиканската партија е поделена и поделена во Конгресот, но и во Републиканскиот национален комитет.

Ники Хејли се откажа од прелиминарните избори на почетокот на месецот, но сепак освои 13,9 отсто од гласовите на републиканците во Флорида. Сегашниот гувернер на Флорида, Рон ДеСантис, кој се откажа од трката пред неа, но подоцна го поддржа Трамп, освои само 3,7 отсто од гласовите.

На почеток