Свет

Двајца војници загинаа во бомбашки напад во Пакистан, 15 се ранети

Бомбаш самоубиец уби девет пакистански војници

Во експлозија на бомба покрај пат во северозападен Пакистан, две лица загинаа, а 15 војници се ранети, соопштија официјални лица.

Нападот се случил во градот Дера Исмаил Кан, поранешен упориште на пакистанските талибанци во провинцијата Хајбер Пахтунхва, која граничи со Авганистан, изјави претставник на полицијата, пренесува АП.

Агенцијата наведува дека сè уште ниту една група не ја презела одговорноста за нападот, но дека сомнежот најверојатно ќе падне на пакистанските талибанци, кои ја презедоа одговорноста за претходните напади врз безбедносните сили.

Пакистанските талибанци, познати како „Техрик-е-Талибан Пакистан“ (ТТП), се милитантна фундаменталистичка група, а пакистанските сили во понеделникот ги нападнаа нивните засолништа во Авганистан, што официјален Кабул го осуди.

Пакистан тврди дека авганистанските талибанци им даваат засолниште на борците на ТТП, додека талибанската влада во Авганистан инсистира дека не дозволува никој да користи беспилотни летала Во експлозија на бомба покрај пат во северозападен Пакистан загинаа две лица, а 15 војници беа ранети, соопштија официјални лица.

Нападот се случил во градот Дера Исмаил Кан, поранешен упориште на пакистанските талибанци во провинцијата Хајбер Пахтунхва, која граничи со Авганистан, изјави претставник на полицијата, пренесува АП.

Агенцијата наведува дека се уште ниту една група не ја презела одговорноста за нападот, но дека сомнежот најверојатно ќе падне на пакистанските талибанци, кои ја презедоа одговорноста за претходните напади врз безбедносните сили.

Пакистанските талибанци, познати како „Техрик-е-Талибан Пакистан“ (ТТП), се милитантна фундаменталистичка група, а пакистанските сили во понеделникот ги нападнаа нивните засолништа во Авганистан, што официјален Кабул го осуди.

Пакистан тврди дека авганистанските талибанци имаат борци ТТП, додека талибанската влада во Авганистан инсистира дека не дозволува никој да ја користи авганистанската почва за насилство против која било земја.Авганистанска почва за насилство врз која било земја.

На почеток