Спорт

„Неговите најблиски се загрижени, вака никогаш не било“: Што му се случува на Новак, провокативен текст кој налути многумина

Познатиот италијански весник „Газето дело спорт“ тврди дека нешто многу лошо се случува во позадината на Новак Ѓоковиќ, во светло на нешто послабите резултати оваа сезона.

Новак е најдобриот тенисер на сите времиња, па кога три месеци нема да ја освои титулата, веднаш сите зборуваат за огромен пад. Во моментите кога играше полуфинале на Австралија Опен, не престанува да се зборува за нешто навистина лошо што се случува.

Текстот на „Газета“ треба да се земе со резерва затоа што овој весник неодамна ја промени уредувачката структура и стана многу, многу попровокативен од порано. Впрочем, истиот овој весник го круниса Италијанецот за крал по поразот на Ѓоковиќ од Јанико Синер. До крајот на завршниот турнир во Торино, Ѓоковиќ го победи и ја освои титулата.

Сето ова е заборавено, а сега медиумите се тркаат да го испратат Ѓоковиќ во пензија или да го „фрлат под камион“.

Точно е дека Ѓоковиќ е во послаба форма, но тоа не значи дека неговото време помина. Сепак, прочитајте го текстот кој содржи бројни грешки на кои ќе укажеме.

„Можеби сега најблиските се загрижени за неговиот необичен недостаток на апетит како „канибал“ кој изгледа празен и бара мотивација. Можеби тоа е поради отсуството на големите ривали Надал и Федерер, можеби е поради бранот млади тенисери кои прават да се чувствува како риба надвор од вода на 37 години… Фактите зборуваат сами за себе: Ѓоковиќ е повеќе не победува и сега е на првото место на АТП листата“, пишува италијанскиот весник.

Тие отидоа дотаму што го нарекоа Новак „тотално празен и полн со сомнеж“.

„Не е идеална ситуација ако се земе предвид дека Ноле брани голем број поени на земјената подлога, вклучително и 2.000 на Ролан Гарос кој го освои минатата година. Сè уште не е јасно кој е неговиот план: тој моментално тренира во Монте Карло, што би нè навело да веруваме дека ќе игра на овој Мастерс, но извори блиски до него велат дека неговата мотивација е на најниско ниво. Физички се уште не е најдобро, резултатите од последните натпревари не му дозволија да влезе во ритам, додека ни психички не му оди премногу. Изразите на лицето во првите месеци од годината јасно зборуваат“, напишаа Италијанците.

Неточно напишале дека Ѓоковиќ е на светскиот врв 404 недели, бидејќи од понеделник достигна 417.

Сигурно е дека Ѓоковиќ ќе ги намали натпреварите што ги игра, ќе го намали бројот на турнири, но тоа не значи дека без мотивација ќе се појави на некој Грен слем. Само што во меѓувреме приоритет имаат други работи.

Станува сè потешко и потешко, но сепак го сакам спортот и се уште се натпреварувам на највисоко ниво“. Сè уште сум број еден, па во моментов се чувствувам како да сакам да продолжам, да продолжам да се обидувам да направам повеќе историја. Сè уште е далеку од размислување за Олимпијадата во Лос Анџелес, но помислата на тоа секако ме возбудува. Би сакал да го играм, но се уште не можам да се посветам на тоа“, изјави Ѓоковиќ на почетокот на март.

На почеток