Свет

Најмалку 40 загинати и над 100 ранети во терористички напад во Москва

Најмалку 40 лица загинаа, а 100 се повредени во масовно пукање што се случи во концертната сала „Крокус Сити“ во близина на Москва.

Најмалку четири лица во маскирни униформи отворија оган во концертното место на градското собрание Крокус во близина на Москва, при што загинаа повеќе од десетина луѓе, а беа повредени околу стотина. Според информациите од Базата, четворицата напаѓачи наводно побегнале од местото на настанот.

Како што јави Новаја Газета, најмалку 40 луѓе се убиени во овој ужасен масакр во концертна сала во московското предградие Красногорск.

Покрај загинатите, во нападот се повредени уште најмалку 100 лица, пишуваат државните агенции. Исто така, се верува дека уште 200 луѓе се заробени во зградата додека пожарот се шири.

Очевидци опишаа и експлозија што се случила во концертната сала пред пукањето.

Дописникот на Спутник од местото на настанот изјави дека напаѓачите фрлиле граната или запалива бомба, што го предизвикало пожарот.

„Луѓето во салата се симнаа на подот за да го избегнат пожарот, лежејќи таму околу 15-20 минути, по што почнаа да лазат надвор. Многумина успеаја да излезат“, додава дописникот.

Видеата на социјалните мрежи покажуваат и луѓе кои брзаат да излезат од концертната сала.

Покрај силни полициски сили, на лице место пристигнале и пожарникари кои наводно не можеле да почнат со гаснење на пожарот кој избувнал во трговскиот центар пред пристигнувањето на специјалците.

Според извештаите на руските медиуми од местото на настанот, полицијата поставила заседа околу областа во обид да ги фати напаѓачите кои побегнале.

На почеток