Свет

Силен земјотрес ја погоди и Бугарија

Земјотрес со јачина од 3,8 степени според Рихтеровата скала утрово ја погоди јужна Бугарија, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC).

Земјотресот се случил на три километри од Девин на југот на Бугарија и 57 километри од Пловдив.

Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од девет километри.

На почеток