Свет

Американски медиуми: Израел го најави нападот врз Вашингтон, Американците рекоа дека не го одобруваат

На САД им беше кажано за плановите на Израел за напад, но Вашингтон не ја поддржа акцијата, изјавија неименувани официјални лица за некои американски медиуми.

И Ен-Би-Си и Си-Ен-Ен објавија дека неименувани официјални лица изјавиле дека Израел однапред го предупредил Вашингтон.

„Не го поддржавме одговорот“, цитираше Си-Ен-Ен изјава на американски официјален претставник.

Белата куќа и Пентагон допрва треба да го коментираат нападот, за кој Иран тврди дека го извршиле само неколку беспилотни летала.

Иран ги негираше извештаите за ракетниот напад, а еден официјален претставник рече дека „извештајот на американските медиуми не е точен“.

На почеток