Македонија

Молкот на полицијата, мистеријата како убијците го пренеле телото, убиството на можеби клучниот сведок: Сите пропусти во случајот со убиството на исчезнатата Данка Илиќ

Девојчето Данка Илиќ (2) исчезна пред точно еден месец во Бањско поле кај Бор, а по еднонеделна потрага беше објавено дека е убиена, а за делото работниците на ЈКП „Водовод“ Срѓан Јанковиќ и Дејан. Драгијевиќ се уапсени. Истрагата за исчезнувањето, како и за убиството на девојката Данка, ја одбележаа бројни полициски пропусти, поради што мораше да реагира Одделот за внатрешна контрола (СУК) на МВР на Србија – од молкот на властите во текот на истрагата, до убиството на можеби клучниот сведок во случајот.

Данка Илиќ исчезна на 26 март на периферијата на Бањско поле, од семејниот имот. Нејзината мајка рекла дека отишла до возилото за да му донесе вода на друго дете, при што Данка излегла од дворот, а потоа исчезнала. Почна опсежна потрага по девојчињата, а подоцна во текот на денот за првпат беше активиран системот „Најди ме“, кој се активира кога полицијата има сознанија за кривично дело. Потрагата по исчезнатото девојче траеше 10 дена.

По десетдневна сеопфатна потрага која освен Бањско поле опфати и други делови и околината на Бор, српскиот претседател Александар Вучиќ на седницата на Кабинетот соопшти дека девојчето е убиено и дека две лица го признале делото. Според полициската верзија, осомничените кобниот ден ја удриле девојката со автомобил, а потоа ја внеле во автомобилот за да ги скријат трагите на делото. Девојчето се уште било живо и се разбудило во автомобил, кога еден од нив ја убил. Потоа го сокриле телото.

Од самиот почеток овој случај го одбележаа пропусти кои драстично ќе го сменат текот на истрагата за овој случај кој цел месец е под будното око на јавноста.

Првиот пропуст е направен веднаш по исчезнувањето, бидејќи на социјалните мрежи ексклузивно кружи апелот дека детето го нема кај Бор. МВР не го соопшти случајот до вечерта кога беше активиран системот „Најди ме“. Данка исчезнала околу 13 часот и 45 минути, додека системот бил активиран дури во вечерните часови.

Следно, можеби еден од најголемите пропусти е скудното, речиси никакво појавување на самото Министерство за внатрешни работи на Србија за време на истрагата за исчезнувањето, поради што постојано се појавуваа дезинформации во медиумите и јавноста. Од првиот ден до денеска МВР само неколку пати се огласи, но информациите беа многу површни и најмногу се однесуваа на пребарувањето на теренот.

Многу малку официјални информации од властите и појавата на неофицијални создадоа атмосфера на недоверба во институциите. Ова создаде плодна почва за различни теории на заговор. Семејството на девојчето, особено мајката, трпело разни притисоци и обвинувања, а за неа низ таблоидите се шират разни лажни информации. Најчестиот проблем беше трговијата со деца, додека семејството се бореше со страв и неизвесност дали детето ќе биде пронајдено.

Друг пропуст дефинитивно е протекувањето на непотврдени информации од полицијата, на кои се повикуваа медиумите. Така, на самиот почеток на истрагата е уапсен еден од полицајците кои учествувале во претресот. Тој е осомничен дека протекол информации од истрагата за случајот со исчезнатото девојче. Како што се дозна тогаш, полицаецот паднал на полиграфскиот тест.

Од моментот на исчезнувањето на Данка имало бројни полициски патроли, припадници на Жандармеријата, хеликоптер на теренот во Бањско поле… Стотици полицајци деноноќно го пребарувале Бањско поле, а се поставува прашањето како е можно тоа Драгијевиќ и Јанковиќ, како и неговиот брат Далибор, се осомничени, а таткото Дејан, два дена по убиството и исчезнувањето на девојчето, без никој да го забележи телото го префрлил од една локација на друга. Особено ако се земе предвид дека тие денови полицијата ги запре и ги контролираше сите возила.

Ова прашање е уште повознемирувачко ако се земе предвид дека, според министерот Гашиќ, Јанковиќ и Драгијевиќ биле тестирани на полиграф вториот ден и се поставува прашањето зошто не биле под полициски надзор.

Оттука, на пропустот на полицијата може да се припише и тоа што осомничените веќе вториот ден, кога паднаа на полиграфскиот тест, не беа приведени, но само неколку дена подоцна. Ова им даде време на осомничените да го сокријат телото на детето кое до ден денес не е пронајдено.

Осум дена биле во бегство, а еден од нив дури учествувал во претресот, па го знаел секој следен чекор на полицијата.

Сепак, можеби најголемиот неуспех на полицијата е страшното претепување на осомничениот Далибор Драгијевиќ, кој беше приведен под сомнение дека му помогнал на братот Дејан да го скрие телото. Далибор бил претепан до смрт на распит во полициска станица. „Нова рс“ пишува дека МУП грозно лажеше дека Драгијевиќ ненадејно се разболел и починал од природна смрт. Овие наводи беа демантирани од обвинителството, кое утврди дека смртта била предизвикана од насилство и дека Драгијевиќ имал бројни повреди по телото.

На почеток