Свет

„На крајот ќе мораме да преговараме со Русија“: Украинските разузнавачи ја открија алармантната ситуација на фронтот

Во одреден момент Украина ќе мора да стапи во преговори со Русија за да се стави крај на повеќе од двегодишната војна, изјави висок функционер на украинската разузнавачка служба, генерал-мајор Вадим Скибицки.

Во интервју за Економист, кој пишува дека украинскиот генерал „не гледа начин Украина да ја добие војната само на бојното поле“, тој рече дека и двете страни во моментов се борат за „најповолна позиција“ пред потенцијалните преговори.

„Но, значајните преговори може да започнат најрано во втората половина на 2025 година“, проценува Скибицки, заменик-шеф на украинската воена разузнавачка агенција ХУР.

Украинскиот претседател Владимир Зеленски ги отфрли разговорите со Кремљ, а декретот што тој го издаде откако Русија анектираше четири украински региони во 2022 година, ги оцени преговорите со Владимир Путин за „невозможни“. Скибитски, сепак, за Економист изјави дека разговорите на крајот ќе бидат неопходни, како што би било случај со секоја војна.

„Генералот Скибицки вели дека не гледа начин Украина да ја добие војната само на бојното поле. Дури и да успее да ги турне руските сили назад до границите – што е се подалечна перспектива – нема да ја заврши војната“, пишува лондонскиот весник.

Зеленски и други официјални лица рекоа дека Русија не била поканета на „мировниот самит“ планиран во Швајцарија во јуни, бидејќи, како што велат, нема гаранции дека Москва ќе разговара со добра волја.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, во четвртокот изјави дека средбата не може да биде „сериозна конференција со сериозни очекувања за некаков резултат“ без присуство на Русија.

На почеток